Arienwen - náš príbeh

Fotogaléria

 

 

Arienwen je chovateľská stanica dlhosrstých kólií založená v roku 2009. Členmi našej rodiny sú tri sučky. Prince of Sunlight YUM-YUM "Tara", ktorú sme si doniesli v roku 2008 z neďalekého mestečka Lábatlan v Maďarsku od chovateľa Józsefa Szalczingera. Silver Dream Julie Andrews "Julie" sa k nám dostala v roku 2009 takisto z Maďarska od chovateľky Judit Korózs-Papp. Arienwen Blossom Cherry pochádza z našej chovateľskej stanice z vrhu "B", je dcérou našej Julie a nádherného psa Prince of Sunlight Mr. Bombastic "Duncana", kde sa snúbi francúzska línia s anglickou.

V roku 2015 do našej svorky pribudol ďalší člen - Amalie Lynmead Masterpiece "Teo". Pochádza zo známej chovateľskej stanice Amalie od chovateľky Anne C. Hollywood.

Naša chovateľská stanica je zatiaľ mladá, avšak naším záujmom je vychovávať zdravé a šťastné kólie, ktoré jednak rozšíria našu rodinu a na druhej strane sa dostanú do rúk dobrých majiteľov.

Dlhosrstá kólia je úžasné plemeno, vždy tvrdím, že je to kráľovná plemien. Možno najvzácnejšou vlastnosťou kólií je, že sú mimoriadne prispôsobivé a intuitívne. Svojho majiteľa potrebujú mať vo svojej blízkosti, a to čo najviac, plne mu dokážu dôverovať a spraviť pre neho aj nemožné. Vždy vycítia, v akej nálade majiteľa našli a zároveň sa vždy prispôsobia aj samotnej povahe majiteľa. Ide o plemeno stredne aktívne, potrebuje dennodenne dostatok pohybu, a rovnako všestranné, ktoré zvládne rôzne druhy aktivít, hlavne nech ich môže robiť so svojím majiteľom. Toto všetko sú dôvody, pre ktoré som sa rozhodla byť hrdou majiteľkou kólií.

Mnohých budúcich majiteľov odrádza pri voľbe kólie starostlivosť o srsť. Avšak tu musím uviesť veci na pravú mieru. Dlhosrstá kólia patrí medzi hrubosrsté plemená a jej srsť má tzv. "samočistiacu schopnosť". Nečistoty po uschnutí zo srsti opadajú, častejšie vyčesávanie srsti je potrebné len v období pĺznutia. Problematickými partiami môžu byť časti za uškami, príp. tesne za prednými nohami, avšak pravidelným vyčesaním týchto častí sa dá ľahko zabrániť plstnateniu srsti. Veľkou výhodou srsti kólie je, že vyzerá takmer vždy upravená.